maciej.rogala maciej.rogala
149
BLOG

Europejskie plany emerytalne na mocnym niedofinansowaniu

maciej.rogala maciej.rogala Gospodarka Obserwuj notkę 1

old-people-1555704_1280

Według raportu MSCI Global Pension Underfunding Concerns w większości europejskich krajów w okresie ostatnich 12 miesięcy wystąpił wzrost deficytów w programach emerytalnych działających według formuły zdefiniowanego świadczenia. Największy wzrost zobowiązań emerytalnych w okresie ostatnich 12 miesięcy wystąpił w Finlandii (o 27,2%), w Szwajcarii (o 24,1%) oraz w Grecji (o 16,8%). Natomiast Francja, Belgia, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Dania, Luksemburg, Norwegia, Austria i Wielka Brytania odnotowały wzrost zobowiązań w przedziale 2,8-10%.

Włochy, Portugalia i Irlandia były jedynymi krajami, w których nastąpił spadek zobowiązań w planach o zdefiniowanym świadczeniu, odpowiednio o 19%, 0,8% i 0,5%.

MSCI zbadał stan programów emerytalnych o zdefiniowanym świadczeniu w 1460 firmach. Ogólny poziom niedofinansowania zobowiązań emerytalnych dla 18 krajów wynosił 4,7%.

Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg i Wielka Brytania miały największy odsetek firm z najwyższym niedofinansowaniem w zakresie od 31 do 38%. Kraje te wraz z Belgią miały najgorsze wyniki mierzone za pomocą średnich wskaźników niedofinansowania dla całego kraju.

Na poziomie krajowym najgorsze wskaźniki niedofinansowania w Europie wahały się od 6,9% do 7,8%, w porównaniu ze średnią wartością 4,7%

Według Raportu MSCI największy poziom niedofinansowania swoich planów emerytalnych w Europie mają firmy niemieckie: Evonik Industries AG (29%) oraz Bayer Aktiengesellschaft (26%), brytyjskie BT Group i BAE Systems (odpowiednio 36% i 30%), francuskie przedsiębiorstwo Electricite de France (30%), belgijska firma Solvay (27%), hiszpański CaixaBank i szwajcarska firma Swisscom (po 26%).

Raport wskazuje również, że istnieją znaczne różnice w alokacji aktywów w planach emerytalnych na całym świecie, w zależności od krajowych przepisów emerytalnych.

Czytaj też:

Zerowe stopy procentowe będą miały „dramatyczne konsekwencje” dla systemów emerytalnych

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka