maciej.rogala maciej.rogala
1482
BLOG

Transfer z OFE na IKE. Kilka wątpliwości

maciej.rogala maciej.rogala Polityka Obserwuj notkę 17

boredom-1433044_1280

Na pierwszy rzut oka pomysł zmian w OFE wygląda bardzo atrakcyjnie.  Przypomnijmy, że według wyroku Trybunału Konstytucyjnego odprowadzane przez nas składki  do OFE są środkami publicznymi. Jeżeli  więc 1 stycznia 2018 roku nastąpi transfer środków z publicznych OFE na moje prywatne konto w III filarze, w funduszu inwestycyjnym, to powinienem być z tego bardzo zadowolony. Minister Morawiecki powiedział wprost: - Plan jest, by pieniądze z OFE przekazać Polakom.

Chciałoby się powiedzieć - SUPER! Wreszcie nie będzie wątpliwości. Te środki staną się moje i tylko moje.

Ale od razu pojawia się cała masa pytań.

  1. Kto będzie zarządzał moimi pieniędzmi?

W projekcie napisano, że PTE będą przekształcone w TFI, a OFE w fundusze inwestycyjne akcji polskich firm. Problem polega na tym, że akcjonariusze większości PTE mają już własne TFI, tak więc nie wyobrażam sobie, aby miało dojść do dublowania podmiotów. Czyli, albo przekształcony OFE w fundusz akcji zostanie przekazany w zarządzanie TFI już istniejącego (np. z PTE PZU do TFI PZU), albo...

No właśnie. Tego drugiego "albo" mogę się tylko domyślać: zostanie przyjęte rozwiązanie, w którym moim pierwszym (domyślnym) wyborem będzie  TFI Polski Fundusz Kapitałowy, należący do skarbu państwa. Tego drugiego niestety jestem niemal pewien.

  1. Przy jakich opłatach będą one zarządzane?

W OFE opłaty za zarządzanie są bardzo niskie, wynoszą ok. 0,3% rocznie, natomiast w funduszach akcji są jest średnio 10 razy wyższe - wynoszą 3% średnich aktywów w skali roku. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało, że nowe Indywidualne Konta Kapitałowe i Pracownicze Plany Kapitałowe mają mieć ograniczony limit opłat do 0,6%. Czy taki sam limit będzie dotyczył Funduszy Polskich Akcji, w które zostaną przekształcone OFE? Jeżeli tak, to opłaty obciążające moje środki w III będą dwa razy wyższe.

  1. Dlaczego proponuje się IKE, a nie IKZE?

W II filarze obowiązuje model podatkowy EET, czyli: składka nie jest opodatkowana podatkiem PIT (Exempt), wolne od podatku Belki są zyski z ich inwestowania (Exempt), a opodatkowana jest wypłata (Tax). Logicznym byłoby więc przekazanie tych środków na konto z takim samym systemem podatkowym, czyli na IKZE. Dlaczego więc proponuje się IKE? Mogę się tylko domyślać: IKZE oferuje mi o wiele więcej ulg podatkowych, czytaj: koszty dla budżetu byłyby wyższe.

  1. Czy będę mógł wypłacić wcześniej środki z "nowego IKE"?

W III filarze mam prawo sięgnąć po środki w dowolnym momencie. Jeżeli dokonam tego przed spełnieniem określonych wymogów (ukończenia 60 na IKE lub 65 roku życia na IKZE) to tracę ulgi podatkowe. Czy tak samo będzie w przypadku nowego IKE? Jeżeli tak, to po te środki wyciągnie ręce bardzo wielu Polaków i z tych 100 miliardów będziemy mieli niezły wzrost gospodarczy w 2018 roku na skutek gigantycznej konsumpcji. Jeżeli miałyby być blokowane i taka sama blokada miała objąć wszystkie IKE i IKZE, to jeszcze bardziej mi się to nie podoba, bo Polacy przestaną wówczas oszczędzać w III filarze - to nie jest tylko obawa, tak się stanie na pewno.

  1. Co się stanie z luką w emeryturze wypłacanej z systemu obowiązkowego?

Jeżeli pieniądze z OFE trafią do IKE prowadzonego w ramach systemu dobrowolnego, to o tyle zostanie obniżony przyszły kapitał (plus stopa waloryzacji subkonta ZUS) brany pod uwagę przy obliczeniu świadczenia wypłacanego z systemu obowiązkowego.  Ono i tak będzie niskie, a przy przyjęciu tego rozwiązania będzie jeszcze niższe.

  1. Skoro OFE mają zostać przekształcone w Fundusze Polskich Akcji, to jakim cudem mają one inwestować aktywa w zapowiadane wielkie projekty infrastrukturalne, w nieruchomości, o których mówi się tak dużo w programie Morawieckiego?

Podejrzewam, że jeszcze nikt z pomysłodawców nie zadawał sobie powyższych pytań.

Czytaj również:

BEZPIECZNE STRATEGIE INWESTYCYJNE

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka