maciej.rogala maciej.rogala
2018
BLOG

Banki zarabiają gigantyczne pieniądze na naszej niewiedzy

maciej.rogala maciej.rogala Gospodarka Obserwuj notkę 22

taxes-1032643_1920

Jaki sposób lokowania oszczędności wybieramy najczęściej? Pomyślałeś o depozycie bankowym?  Błąd. To dopiero druga pozycja - ze środkami na poziomie 324 mld zł (według ostatniego raportu firmy Analizy Online).

A co jest pozycją numer jeden? Rachunki bieżące i ROR-y.  Ponad 354 miliardy oddaliśmy bankom za darmo - bez żadnych odsetek,  lub za pół darmo - otrzymując oprocentowanie minimalne.

Tracą na tym nie tylko sami oszczędzający, ale również budżet, ponieważ od zerowego dochodu z lokat podatek Belki także wynosi zero.

Spróbujmy obliczyć ile tracimy.

Gdyby banki zapłacimy nam za te 350 miliardów tylko jeden procent odsetek, to dochód brutto (przed opodatkowaniem) wyniósłby 3,5 miliarda złotych, natomiast podatek Belki bez mała 700 milionów zł.

Dlatego bardzo mi się podoba propozycja ministra Morawieckiego dotycząca niższych stawek podatku Belki przy zawieraniu umów depozytu bankowego na dłuższy termin. Premia ma się pojawić już przy umowie na termin dłuższy niż 12 miesięcy; wówczas ma obowiązywać niższa stawka podatku  - 10%.

Jestem zdecydowanie za, ponieważ na tej zmianie zyskają wszyscy: oszczędzający i budżet, a banki zarobią nieco mniej, ale i tak będą zarabiały bardzo, bardzo dużo.

dialog_edinem_2016-05-01b

ROR-y to prawdziwa żyła złota dla banków. Gdy mamy dodatnie saldo, bank płaci nam za nasze pieniądze ok. 0,1% rocznie (!), a gdy wpadniemy w debet - cena pieniądze rośnie 100 razy - do około 10%.

Stukrotna przebitka!  Za co? Za zwykłe przeksięgowanie pieniędzy między ROR-em, na którym występuje saldo dodatnie a ROR-em, na którym pojawia się debet.

Czytaj również:

BEZPIECZNE STRATEGIE INWESTYCYJNE

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka