maciej.rogala maciej.rogala
353
BLOG

Czy warto mieć IKZE?

maciej.rogala maciej.rogala Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Chociaż indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, tzw. IKZE, stopniowo staje się coraz bardziej popularną formą oszczędzania, to jednak skala zainteresowania wciąż jest bardzo mała, niewspółmierna do korzyści jakie ten produkt oferuje.

Jedną z przeszkód jest dość często wyrażana opinia, że zachęty podatkowe w IKZE są wciąż zbyt małe.

Sprawdźmy.  Porównajmy IKZE do I i II filara pod względem ulg i zachęt podatkowych. 

Składki na I i II filar jakie odprowadza w naszym imieniu pracodawca, lub gdy sami je opłacamy prowadząc działalność gospodarczą są wolne od podatku PIT - są wnoszone do ZUS lub do OFE przed opodatkowaniem.  Kolejnym podatkiem jaki może obciążać nasze oszczędności jest podatek od zysków kapitałowych i odsetek - tzw. podatek Belki (w przypadku I filara byłaby to odpowiednio waloryzacja wniesionych składek). W I i II filarze zyski z inwestowania składek przez OFE a także kwota waloryzacji jest wolna od podatku Belki. I dopiero świadczenie emerytalne, wypłacana z I filaru emerytura jest opodatkowywana podatkiem PIT według odpowiedniej skali podatkowej, zazwyczaj jako osiemnaście procent kwoty wypłaty świadczenia. Podsumowując nasze wynagrodzenie, dochód odprowadzany w formie składek do I i II filara jest opodatkowywany tylko raz - w momencie wypłaty w formie świadczenia emerytalnego podatkiem PIT.

Sprawdźmy teraz jak jest w przypadku IKZE.  Chociaż wpłaty wnoszone na IKZE pochodzą z wynagrodzenia (dochodu) już po opodatkowaniu podatkiem PIT, to jednak przysługuje nam prawo do odpisu podatkowego - fiskus zwraca nam pobrany wcześniej podatek (na podstawie zeznania podatkowego). Czyli mamy podobną ulgę jak w I i II filarze przy wpłacie - zwrócony podatek PIT, czyli de facto wolna od podatku wpłata.

Czy zyski z inwestowania wpłat są opodatkowywane podatkiem Belki? Nie - to kolejne podobieństwwo do rozwiązań obowiązujących w I i II filarze.

Najważniejsza różnica pojawia się gdy wypłacamy środki z IKZE, po ukończeniu 65 roku życia. Na czym ona polega? Że stawka podatku PIT obciążająca nasze wypłaty jest ryczałtowa i wynosi 10%, a nie jak w przypadku I filaru 18 lub bardzo rzadko 32%.

Widzimy więc, że w IKZE są nawet większe ulgi i zachęty podatkowe niż w I i II filarze, ponieważ w obu przypadkach płacimy podatek tylko raz, przy wypłacie świadczenia a stawka podatku  w IKZE jest prawie dwa razy niższa niż przy wypłacie z I filara (w II filarze przed nabraniem uprawnień do emerytury środki są stopniowo transferowane do I filaru na tzw. subkonto).  Różnica na korzyść IKZE zostaje zachowana nawet wówczas, gdy uwzględnimy kwotę wolną od podatku jaka przysługuje nam przy wypłacie świadczenia z systemu obowiązkowego.

Ktoś jednak może wskazać na różnicę wynikającą z tego, że w IKZE otrzymuje zwrot podatku PIT w gotówce, a nie ma tak jak w I i II filaru potrącenia składki jeszcze przed opodatkowaniem. To zaś może skutkować tym, że ulgę w podatku PIT (zwrócony podatek) wykorzystamy na bieżące wydatki a nie na emeryturę.  To jedna strona medalu. A jaka jest druga? O tym w kolejnej notce.

wpis pochodzi ze strony www.union-investment.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo