maciej.rogala maciej.rogala
217
BLOG

Lokata vs fundusz (2)

maciej.rogala maciej.rogala Gospodarka Obserwuj notkę 0

 Gdy powierzamy oszczędności instytucji finansowej chcemy uzyskać odpowiedź na kilka pytań. Po pierwsze: Ile na tym zarobię? Po drugie: Jakie są warunki wycofania pieniędzy, także w nagłych sytuacjach? Po trzecie: Co by było gdyby instytucja, której powierzyłem oszczędności zbankrutowała?

Z poprzedniego odcinka wiemy, że na lokacie bankowej nigdy nie zarobimy zbyt dużo z tej przyczyny, że występujemy w roli taniego dawcy kapitału.  Ponad to stajemy przed  dylematem: Co jest dla mnie ważniejsze: Wysokość odsetek czy dostępność do  pieniędzy? 
Czy wybrać nieco wyższe oprocentowanie przy niższej dostępności do pieniędzy - np. lokatę dwuletnią, czy wysoką dostępność ale bardzo niskie oprocentowanie - lokatę krótkoterminową. Problem polega na tym, że oba te czynnik są dla nas tak samo ważne i co wówczas? 
Najczęściej zawieramy kompromis: wybieramy lokatę trzymiesięczną, czyli: średni poziom odsetek i średnią dostępność.  I co później? Na takiej lokacie trzymamy oszczędności nawet przez wiele lat. Nie decydujemy się na lokaty dłuższe, właśnie z tego powodu, że chcemy zachować dużą dostępność do pieniędzy, na wypadek tego, gdyby doszło do jakiś nieprzewidzianych zdarzeń. 
Link do videobloga:
www.youtube.com/watch?v=Ii4DpN0g9rM&feature=youtu.be
 
Od czego zależy wysokość naszych zysków przy korzystaniu z oferty TFI?  Od wielu czynników, ale w największym stopniu od nas samych, od tego jaki wybierzemy rodzaj funduszu. 
Fundusz to inwestycja dokonywana w naszym imieniu na ściśle określonych zasadach.  To nie jest tak, że TFI mówi nam: daj nam swoje pieniądze a my będziemy je inwestować aby jak najwięcej zarobić i podzielimy się zyskami. A to w co będziemy inwestować to nasza sprawa.
TFI zaoferuje nam bardzo wiele różnych sposobów pomnażania naszych oszczędności, wiele różnych funduszy lub tzw. subfunduszy i w każdym z nich zasady inwestowania naszych pieniędzy będą inne i będziemy wiedzieli jakie. 
Fundusz to inwestycja a nie pożyczka, a więc wysokość zysków nie będzie zależała od tego na jaki okres zawieramy umowę, ale od tego w jaki sposób będą inwestowane nasze oszczędności. Potencjalnie najwyższe zyski osiągniemy w funduszach akcji, nieco niższe w funduszach zrównoważonych a najniższe w funduszach pieniężnych, które są traktowane jako alternatywa dla lokat bankowych. 
A jak jest rozwiązana kwestia dostępności do powierzanych pieniędzy, dla nas równie ważna jak to ile możemy zarobić?  Jeżeli wpłacimy pieniądze do otwartego funduszu inwestycyjnego, to, jak sama nazwa wskazuje fundusz musi cały czas pozostawać otwarty na dokonywanie wypłat osobom, które zdecydują się zakończyć swoją inwestycję. 
Dokonując wpłaty np. do funduszu pieniężnego, nie deklarujemy okresu trwania naszej inwestycji. Wpłacamy pieniądze. Po wpłynięciu naszych pieniędzy do funduszu stają się one częścią jego aktywów a my otrzymuje dowód, że posiadamy cząstkę funduszu w postaci określonej liczby udziałów tzw. jednostek uczestnictwa i później nasze pieniądze są pomnażane, efekty tego widzimy w postaci zmian wyceny posiadanych przez nas udziałów i w dowolnie określonym momencie podejmujemy decyzję o wycofaniu się z inwestycji.
Możemy wycofać całość wpłaconych środków, ich dowolną część, możemy też zdecydować się na przeniesienie środków między funduszami danego TFI, czyli na przykład z funduszu pieniężnego do funduszu akcji. 
Link do videobloga:
www.youtube.com/watch?v=wND0QKn0je4
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka