maciej.rogala maciej.rogala
128
BLOG

Lokata vs. fundusz inwestycyjny

maciej.rogala maciej.rogala Gospodarka Obserwuj notkę 0

 Lokata i fundusz to całkowicie odmienne sposoby lokowania pieniędzy.

 
Gdy wpłacamy oszczędności do banku to otrzymujemy z góry określone oprocentowanie, dwa, trzy, cztery procent w skali roku. 
 
Czy to oprocentowanie może być wysokie? Nie. Dlaczego? Bo w banku występujemy w roli taniego dawcy kapitału. 
 
Bank to pośrednik, firma handlująca pieniądzem, która zarabia na różnicy między ceną jaką zapłaci za nasze oszczędności a ceną po jakiej odsprzeda je innym, w formie kredytów i pożyczek. W interesie banku jest więc kupić od nas pieniądz jak najtaniej.  Lokata to w rzeczywiści bardzo tania pożyczka jaką udzielamy bankowi. 
 
A czym w takim razie jest fundusz? To inwestycja dokonywana w naszym imieniu, na dokładnie określonych zasadach. Oczywiście te zupełnie inne rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy. 
Minusem będzie to, że nie otrzymamy z góry określonego oprocentowania tak jak na lokacie bankowej. Tzw. oprocentowanie to cena albo skupu pieniądza gdy pożyczamy je bankowi - i nie może być wysoka, a wręcz jest niska, albo cena jego odsprzedaży przez bank: w formie pożyczek i kredytów - wówczas cena jest dużo wyższa.
 
Często spotykam się z pytaniem? Jakie fundusz daje oprocentowanie?
Firma tworząca i zarządzająca funduszami nie handluje pieniędzmi, a więc nie podaje nam ceny po jakiej gotowa jest od nas je pożyczyć.
 
W funduszu nie otrzymamy więc odsetek, bo pieniądze są inwestowane.  Mówiąc inaczej ponosimy ryzyko inwestycyjne,
 
Więcej w videoblogu:
https://www.youtube.com/watch?v=iyxQNyxfP_A&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=W2-SKBFUe0U
 
 
 
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka